Złota „Orficzeska…

Złota „Orficzeska Księga” (bg. – Златна орфическа книга) – najstarsza książka na świecie wykonana przez Słowian.

Unikalna książka pokazywana jest na wystawie Bułgarskim Narodowym Muzeum Historii w Sofii. Najstarsza na świecie wielostronicowa książka zawiera sześć oprawionych stron wykonanych z najwyższej próby złota 24-karatowego, zawiera ilustracje jeźdźca, syreny, harfy i żołnierzy. Artefakt waży 100 gramów, ma rozmiary 5×4.5 cm i jest opisany starożytnym słowianskim pismem czytanym od lewej do prawej, był on używany min. przez Etrusków, przodków Słoweńców.

Książka pochodzi z 600 roku p.n.e., ma ponad dwa i pół tysiąca lat, została odkryta 60 lat temu w grobie odkrytym podczas kopania kanału wzdłuż rzeki Strouma w południowo-zachodniej Bułgarii. Autentyczność książki została potwierdzona przez dwóch ekspertów z Sofii i Londynu, którzy zarazem potwierdzili, że jest to najstarsza książka na świecie, podaje Elka Penkova, kierownik działu archeologicznego w Sofijskim muzeum.

Źródło: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/2939362.stm

Orficzeska Księga na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Golden_Orphism_Book.jpg

#slowianie #bulgaria #artefaktnadzis #swiat #historiaslowian #ciekawostkihistoryczne #starszezwoje #starozytnosc #nauka #swiatnauki #archeologia #ksiazki